Trzy główne sposoby stosowania olejków eterycznych. O jakości, rozcieńczaniu i procentach :)

Zasiadłam w swoim dżunglowym fotelu, żeby opowiedzieć Wam o trzech sposobach stosowania olejków :)

 

 

Pierwsza, bardzo ważna zasada brzmi „Mniej znaczy więcej”. Zaczynajcie więc stosowanie olejków od jak najmniejszych ilości. 1 kropla olejku to 1 dawka terapeutyczna, a w buteleczce o pojemności 15ml jest ich aż 250. Czasem wystarczy nawet tyle olejku co na wykałaczce, by poczuć jego moc.

Są trzy główne sposoby stosowania olejków eterycznych:

1. Aromatycznie

 

wdychając z buteleczki, z dłoni roztartą kroplę, z przedmiotów zrobionych z naturalnych materiałów, takich jak filc, lawa wulkaniczna, bawełniane sznurki (makrama), surowe drewno, ceramika nieszkliwiona lub dyfuzując nebulizatorem albo dyfuzorem wodnym (nie kominkiem, gdyż olejki należy chronić przed temperaturą wyższą niż 40 stopni Celsjusza).

Można wdychać też olejki robiąc “dyfuzor” (daszek) z naszych dłoni

2. Miejscowo

smarując skórę (omijając okolice oczu, uszu i nosa) punktowo (np. Tea Tree bezpośrednio na pryszcza) lub do masażu po rozcieńczeniu dowolnym olejem bazowym (np. kokosowym, shea, migdałowym lub innym).

Przykładowo, aby pobudzić ogień trawienny zakropcie trzy krople Mięty Pieprzowej na łyżeczkę oleju nośnego (5ml) do masażu brzucha z zgodnie z ruchem wskazówek zegara z uważnością.

UWAGA na olejki gorące takie jak GOŹDZIK,CYNAMON, KORA CYNAMONU (CASSIA), TYMIANEK, OREGANO. Stosujemy je miejscowo zawsze w dużym rozcieńczeniu ok.1%, czyli 1 kropla na 5ml.

Jak zapamiętać pojemności?

Łatwo. 5-10-15!  5ml to mała ŁYŻECZKA. 10ml to średnia ŁYŻKA. 15ml to DUŻA ŁYCHA STOŁOWA.

A teraz procenty.

1 kropla olejku na100kropli (5ml, czyli mała łyżeczka) oleju nośnego to rozcieńczenie jednoprocentowe (1%)

5 kropli olejku na 5ml oleju to rozcieńczenie (5%)

10 kropli olejku na 10ml oleju to rozcieńczenie (10%)

Jakie ROZCIEŃCZENIE dla kogo:

—dla dorosłych optymalne jest 10 procentowe rozcieńczenie to 10 kropli na 5ml (łyżeczka do herbaty)

I odpowiednio mniejsze stężenie zalecane jest dla dzieci:

—nastolatki 5% (5 kropli na 5ml)

—dzieci powyżej pięciu lat 3% (3 krople na 5ml)

—dzieci do pięciu lat i kobiety w ciąży 2% (2 krople na 5ml)

—niemowlęta 0,5-1%, czyli tyle co na wykałaczce lub 1 kropla np. Lavender na 5ml oleju bazowego do masażu stópek.

Popularne miejsca aplikacji: punkty pulsu (nadgarstki, zgięcia łokci, szyja, za uszami), kark, kręgosłup, klatka piersiowa, brzuch, spody stóp.

Smarowanie spodów stóp jest najbezpieczniejszym sposobem i dzięki punktom receptorowym bardzo skutecznym. Wpiszcie „mapa stóp” w Google, to zobaczycie o co chodzi :) Napiszę kiedyś o tym więcej.

Uwaga na fototoksyczność i fotouczulenie. Pamiętajcie, że niektóre olejki są fototoksyczne i fotouczulające. Uważajcie na LEMON, WILD ORANGE, BERGAMOT (szczególnie), MANDARIN, LIME i GINGER.

Chrońcie posmarowaną cytrusami skórę przed słońcem nawet do 24h. Najlepiej więc aplikować je na osłonięte miejsca. Ja Bargamotką Olejkiem Samoakceptacji smaruję serce, które mam przeważnie zawsze ubrane :D

3. Wewnętrznie

spożywając w kapsułkach, które można zakupić osobno i wlać do nich kilka kropel olejku i spożyć. Można dodać kroplę olejku, np. Lemon, Wild Orange, Grapefruit do wody, herbaty, smoothie oraz do potraw. Zanurzyć wykałaczkę w buteleczce olejku np. Coriander, Basil, Oregano i zamieszać nią zupę w garze lub sos w misce. Polecam też Mięte Pieprzową do kakao. Pycha :)

 

Jakość ma znaczenie

Używam naturalnych czystych terapeutycznie olejków firmy doTERRA. Na denku każdej buteleczki znajdziecie numerek, który można wpisać w specjalnym polu na stronie www.SourceToYou.com by sprawdzić wyniki badań przeprowadzonych na konkretnej partii olejku, z której pochodzi dany olejek. Badania te (chromatografia gazowa i chiralna, spektrometria mas, analiza izotopowa, badanie mikrobiologiczne) wykluczają zawartość tańszych domieszek, syntetycznych zamienników, mikrobów i metali ciężkich. DoTERRA testuje swoje olejki na każdym etapie produkcji, począwszy od jakości gleby, po proces destylacji, pakowania i transportu. Dba o to, by do naszych rąk trafił czysty olejek pełen mocy.

Skąd czerpać wiedzę o olejkach

Polecam Wam książkę “Modern Essentials” i aplikację na telefon o olejkach “Essential Oils&More”.

 

Podsumowując, zapamiętajcie, są trzy główne sposoby stosowania olejków eterycznych: wąchając, wcierając w skórę i spożywając.

 

Jak zacząć używać olejków

Jeśli chcecie doświadczyć mocy olejków i znaleźć olejki na swoje potrzeby napiszcie do mnie na kontakt@annaprotas.pl lub w wiadomości prywatnej na Facebooku www.Facebook/Protasana. Wyślę Wam w prezencie miniflaszeczki olejków do przetestowania. Możemy spotkać się też na ZOOM na bezpłatnej półgodzinnej Konsultacji Wellness, czyli Dobrego SamoPoczucia.  Kliknijcie tutaj, by zabookować termin: https://calendly.com/annaprotas/ lub napiszcie do mnie wiadomość.

 

Pozdrawiam ciepło :)

Ania Protas

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.