Trzy główne sposoby stosowania olejków eterycznych. O jakości, rozcieńczaniu i procentach :)

Zasiadłam w swoim dżunglowym fotelu, by opowiedzieć Wam o trzech sposobach stosowania olejków. Miłego oglądania :)

 

A dla tych, co wolą czytać:

 

Pierwsza, bardzo ważna zasada brzmi „Mniej znaczy więcej”. Zaczynajcie więc stosowanie olejków od jak najmniejszych ilości. 1 kropla olejku to 1 dawka terapeutyczna, a w buteleczce o pojemności 15ml jest ich aż 250. Czasem wystarczy nawet tyle olejku co na wykałaczce, by poczuć jego moc.

 

Są trzy główne sposoby stosowania olejków eterycznych:

1. Aromatycznie

Czyli wdychając. Z buteleczki, z dłoni roztartą kroplę, z przedmiotów zrobionych z naturalnych materiałów, takich jak filc, lawa wulkaniczna, bawełniane sznurki (makrama), surowe drewno, ceramika nieszkliwiona lub dyfuzując nebulizatorem albo dyfuzorem wodnym (nie kominkiem, gdyż olejki należy chronić przed temperaturą wyższą niż 40 stopni Celsjusza). Można wdychać też olejki robiąc „dyfuzor” (daszek) z naszych dłoni.

aromaterapia

Tu filmik o praktyce oddechowej „oddychanie zapachem” i „zesobieniu”, czyli jak wrócić do siebie:

2. Miejscowo

Namaszczając lub smarując skórę punktowo (np. Tea Tree bezpośrednio na pryszcza) lub używając do masażu po rozcieńczeniu dowolnym olejem bazowym (np. kokosowym, shea, migdałowym lub innym). UWAGA: Omijaj okolice oczu, uszu i nosa.

Przykładowo, aby pobudzić ogień trawienny zakropcie trzy krople Mięty Pieprzowej na łyżeczkę oleju nośnego (5ml) do masażu brzucha z zgodnie z ruchem wskazówek zegara z uważnością.

UWAGA na olejki gorące takie jak GOŹDZIK,CYNAMON, KORA CYNAMONU (CASSIA), TYMIANEK, OREGANO. Stosujemy je miejscowo zawsze w dużym rozcieńczeniu ok.1%, czyli 1 kropla na 5ml (w tabelce poniżej zaznaczone są białą kroplą).

Tutaj do pobrania w PDF dwustronicowa super ściąga olejkowa, czyli jak bezpiecznie i skutecznie stosować olejki eteryczne. Kliknij.

Ściąga olejkowa, czyli jak bezpiecznie i skutecznie stosować olejki eteryczne Ściąga olejkowa, czyli jak bezpiecznie i skutecznie stosować olejki eteryczne

 

Wspaniale olejki eteryczne sprawdzają się też do relaksującej kąpieli, ale wcześniej koniecznie należy je rozcieńczyć (do 10 kropli) w łyżce oliwy lub innego dowolnego oleju nośnego lub w kilku łyżkach soli Himalajskiej, morskiej, EPSOM lub innej.

Jak zapamiętać POJEMNOŚCI 5ml, 10ml, 15ml?

Łatwo. 5-10-15!  

5ml to mała ŁYŻECZKA.

10ml to średnia ŁYŻKA.

15ml to DUŻA ŁYCHA STOŁOWA.

 

A teraz PROCENTY:

1 kropla olejku na 100 kropli oleju nośnego, czyli 5ml, czyli mała łyżeczka to rozcieńczenie 1%,

5 kropli olejku na 5ml oleju to rozcieńczenie 5%,

10 kropli olejku na 5ml oleju to rozcieńczenie 10%,

itd.

Jakie stosować ROZCIEŃCZENIE olejków i dla kogo:

—dla dorosłych optymalne jest 10 procentowe rozcieńczenie. To 10 kropli na 5ml (łyżeczka do herbaty)

I odpowiednio mniejsze stężenie zalecane jest dla dzieci i kobiet w ciąży:

nastolatki 5% (5 kropli na 5ml)

dzieci powyżej pięciu lat 3% (3 krople na 5ml)

dzieci do pięciu lat i kobiety w ciąży 2% (2 krople na 5ml)

 

Popularne miejsca aplikacji olejków eterycznych:

punkty pulsu (nadgarstki, zgięcia łokci, szyja, za uszami), kark, kręgosłup, klatka piersiowa, brzuch, spody stóp lub po prostu miejsce które boli, np. kolano.

Smarowanie spodów stóp jest najbezpieczniejszym sposobem i dzięki punktom receptorowym bardzo skutecznym. Wpiszcie „mapa stóp” w Google, to zobaczycie o co chodzi :) Napiszę kiedyś o tym więcej.

 

Uwaga na fototoksyczność i fotouczulenie.

Pamiętajcie, że niektóre olejki są fototoksyczne i fotouczulające. Uważajcie na cytrusy, czyli LEMON, WILD ORANGE, BERGAMOT (szczególnie), MANDARIN, LIME i GINGER (w tabelce powyżej oznaczone są gwiazdką *).

Chrońcie posmarowaną cytrusami skórę przed słońcem nawet do 24h. Najlepiej więc aplikować je na osłonięte miejsca. Ja Bargamotką (Olejkiem Samoakceptacji) smaruję serce, które mam przeważnie zawsze ubrane :)

3. Wewnętrznie

Czyli doustnie, spożywając na przykład w kapsułkach, które można zakupić osobno. Wlać do nich kilka kropel olejku i spożyć. Można zastosować kroplę np. Kadzidłowca pod język. Należy jednak zachować umiar i ostrożność zwłaszcza przy olejkach gorących.

Można dodać kroplę olejku, np. Lemon, Wild Orange, Grapefruit do wody, herbaty, smoothie i mocno wymieszać. Można dodać do oliwy, miodu oraz do potraw. Wystarczy zanurzyć wykałaczkę w buteleczce olejku np. Coriander, Basil, Oregano i zamieszać nią zupę w garze lub sos w misce. Polecam też kroplę Mięty Pieprzowej do kakao. Pycha :)  

Przepis na pikantny miodek olejkowy, gdy coś drapie i piecze w gardle:

125ml miodu (pół szklanki)

8 kropli Lemon

8 kropli Peppermint

8 kropli Lavender

8 kropli Kadzidłowiec

8 kropli On Guard

 

Opcjonalnie dodatkowo:

1 kropla Cynamon

1 kropla Goździk

3 krople Wild Orange

 

Propozycje napojów z czystymi olejkami eterycznymi:

1 kropla Lemon albo Grejfruta do wody (zamiast porannej kawy)

1 kropla Limonki do smoothie

1 kropla Peppermint do przestudzonego kakao

1 kropla Wild Orange do przestudzonej kawy

1 kropla OnGuard do ciepłej otulającej, rozgrzewającej, zimowej herbaty

 

Kulinarne zastosowania czystych olejków eterycznych:

do zup kropla np.Kolendry, Bazylii

do sosów kropla np.Oregano,

do wypieków (np. pierniczki z kroplą OnGuard),

do polewy czekoladowej kroplą Pomarańczy

lukier z kroplą Lemon

oliwa z Tymiankiem, Rozmarynem, Majerankiem

 

Improwizujcie i eksperymentujcie, ale zawsze zgodnie z zasadą mniej znaczy więcej.

 

Tu filmik gdzie podaję przepis na pikantny miodek z olejkami, kojący ból gardła:

Jakość ma znaczenie.

Używam naturalnych czystych olejków firmy doTERRA. Na denku każdej buteleczki znajdziecie numerek, który można wpisać w specjalnym polu na stronie www.SourceToYou.com by sprawdzić wyniki badań przeprowadzonych na konkretnej partii olejku, z której pochodzi dany olejek. Badania te (chromatografia gazowa i chiralna, spektrometria mas, analiza izotopowa, badanie mikrobiologiczne) wykluczają zawartość tańszych domieszek, syntetycznych zamienników, mikrobów i metali ciężkich. DoTERRA testuje swoje olejki na każdym etapie produkcji, począwszy od jakości gleby, po proces destylacji, pakowania i transportu. Dba o to, by do naszych rąk trafił czysty olejek pełen mocy.

Ponieważ olejki są wrażliwe na promienie słoneczne, chrońcie je przed temperaturą powyżej 40 stopni Celsjusza i przechowujcie w szklanych przyciemnionych buteleczkach. Mikstury z nich róbcie zawsze w szklanych lub ceramicznych pojemnikach.

 

Skąd czerpać wiedzę o olejkach eterycznych ?

Polecam Wam książki „Modern Essentials” (po angielsku), „Biblia olejków eterycznych” (po polsku) i aplikację na telefon o olejkach „Essential Oils&More”.

Zapraszam Was do grupy na Facebooku Olejkowy Start, gdzie znajdziecie sporo postów o stosowaniu olejków: https://www.facebook.com/groups/798014111193321

Wpiszcie tam w lupce hasło, które Was interesuje np. katar, ból, alergia, emocje itp.

Podsumowując. Są trzy główne sposoby stosowania olejków eterycznych: wąchając, wcierając w skórę i spożywając.

 

Jak zacząć używać olejków ?

Jeśli chcecie doświadczyć mocy olejków i znaleźć olejki na swoje potrzeby napiszcie do mnie na kontakt(małpa)annaprotas.pl lub w wiadomości prywatnej na Facebooku (najszybciej odpowiadam) www.Facebook/Protasana. Wyślę Wam w prezencie miniflaszeczki kilku olejków do przetestowania. Wypełnijcie wcześniej ankietę, żebym mogła jak najlepiej dobrać olejki na Wasze potrzeby https://forms.gle/65Xq3zDvyyAmMBeD9

Możemy spotkać się też na ZOOM lub przez telefon na bezpłatnej półgodzinnej konsultacji.

A jeśli jesteście już gotowi, by rozpocząć eteryczną podróż z moim wsparciem, to tutaj zamówicie zestaw HOME (10 najpotrzebniejszych olejków z dyfuzorem PETAL) z 25% zniżką lub inne olejki: https://doterra.me/PPhb-y 

 

Pozdrawiam ciepło

Ania Protas

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.